preloader

iletisim@tezhocasi.com

Tez Yazdırma Merkezi

Yüksek Lisans

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Desteği

Doktora

Doktora tezlerinde profesyonel destek

SPSS Analiz

SPSS üzerinde yapılacak her türlü analiz desteği

2018 Doktora Başvuruları Başladı Mı?

Doktora Başvuruları

Günümüzde en yüksek seviyeli akademik derece, bilimsel yeterlilik derecesi doktora olarak kabul edilir. Ülkenin dünya üzerinde konumu açısından da doktora yapan kişilerin sayılarının artırılması önemlidir. Birçok akademik alanda çalışma yürüten kişi de doktora öğrencisi olma hayali kurar. Bu alanda daha önce deneyimi olmayan kişiler, doktora öğrencisi olmak için neler yapmak gerektiğini merak etmektedir.

Genel olarak doktora öğrencisi olmak için yüksek lisans programının tamamlanması gerektiği algısı bulunmaktadır. Ancak hem lisans hem de yüksek lisans programlarını tamamlayan kişiler için doktora yapma fırsatı var. Lisans programını tamamlayan öğrenciler genellikle bu programdan sonra doktora programına katılma imkanı sağlayan programı merak eder.

4 yıllık lisans programını tamamlayan kişilere doktora yapma imkanı sağlayan program bütünleşik doktora programları olarak bilinir. Bu program en az 10 yıl sürmektedir. Bu programda 42 kredilik, 14 ders, yeterlilik sınavı ve tez aşamaları yer almaktadır. yüksek lisans mezunları için de geçerli olan bu programda yüksek lisans için aşamalar 21 kredi, 8 yarı yıl olarak belirlenmektedir.

Lisans mezunlarının doktora programına başvurabilmesi için ALES’TEN en az 70 puan alması, ÜDS ve muadili programlardan ise 55 puan alması gerekiyor. Yüksek lisans mezunları için ALES puan şartı ise en az 55 puan olarak belirlenmektedir. ALES puanı, not ortalaması ve ÜDS puanı ile birlikte değerlendirme sonucunda kişiler doktora programına kabul edilmektedir.

Doktora yapmak için mutlaka “Tezli Yüksek Lisans” yapmış olma şartı aranmaktadır.

Leave a Reply