preloader

iletisim@tezhocasi.com

Tez Yazdırma Merkezi

Yüksek Lisans

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Desteği

Doktora

Doktora tezlerinde profesyonel destek

SPSS Analiz

SPSS üzerinde yapılacak her türlü analiz desteği

2018 Yüksek Lisans Başvuruları

2018 yılı yüksek lisans başvuru tarihleri okullara göre değişkenlik gösterse de bahar dönemi başvurular Ocak Şubat, güz dönemi başvurular Ağustos Eylül aylarında gerçekleşiyor.

Gelişen ve değişen çağda tüm dünya genelinde artık yüksek lisans, gerekli eğitim seviyeleri arasında yer alıyor. İş hayatında ve kişilerin kariyer planlamasında önemli rol oynayan yüksek lisans programına neredeyse her üniversite mezunu başvurmak istiyor. Genellikle yüksek lisans hayalleri ile başlanan üniversite eğitimi sonunda yüksek lisansa devam edebilmek için belli şartların oluşması gerekiyor.

Üniversitelerin yüksek lisans programlarına başvurmak isteyen öğrenciler, üniversitelerin yüksek lisans başvuru şartları arasında taşıdığı kriterlere uyması lazım. Tüm üniversitelerin, yüksek lisans programına başvuru alımında ortak şart, 4 yıllık lisans mezunu olmak… Türkiye’de yüksek lisans programları tezli ve tezsiz olmak üzere iki farklı gruba ayrılıyor. Başvuru öncesinde öğrenciler, hangi programa başvurmak istediğine karar vermesi ve ona uygun şekilde başvuruyu gerçekleştirmeli. Yüksek lisans programına başvuran adayların lisans not ortalaması, ALES puanı, yabancı dil ve mülakat puanı yüksek lisans programına kabul edilmesinde etkili rol oynuyor.

Tezli yüksek lisans programına başvurmak istiyorsanız öncelikle üniversitelerin 4 yıllık herhangi bir lisans bölümünden mezun olmalı, ardından ALES sınavından en az 55 puan tutturmalı ve yabancı dil yeterliliğine de uygun olmalısınız. Başvurduğunuz üniversite tezli yüksek lisans başvurunuzu onaylarken öncesinde yapılan mülakatı da göz önünde bulundurmaktadır. Tezsiz yüksek lisans programına başvuracak olan kişiler de ise ALES puan şartı aranmamaktadır. Tezsiz yüksek lisans için herhangi bir üniversitenin 4 yıllık bölümünden mezun olmak yeterlidir.

 

 

Leave a Reply