preloader

iletisim@tezhocasi.com

Tez Yazdırma Merkezi

Yüksek Lisans

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Desteği

Doktora

Doktora tezlerinde profesyonel destek

SPSS Analiz

SPSS üzerinde yapılacak her türlü analiz desteği

Antarktika’da Bir Zamanlar Ormanlar Vardı ve Şahitlerim Var

Fotoğraflarda Güzel Görünüyor…

Ama ölmeden önce gidilmesi gereken yerler listenizde Antarktika’nın olmadığını düşünüyoruz. (Ve evet gerçekten doğru yazılımı “Antarktika”) Antarktika dünyadaki en soğuk yer ve soğuk dediğimizde şuan Ocak ayında yaz mevsiminde -38°C soğuktan bahsediyoruz.  Hem de neredeyse 24 saat gündüz…

Tatil Cenneti

-Hava çok soğuk, foklar bütün gece rahat vermiyor, resepsiyon ilgisiz, buzdolabı çalışmıyor… Bir daha gelmeyiz

600 milyon yıl önce aynı koşulların varlığından söz edemiyoruz elbette. 7 kıta yerine tek bir süper kıta olan Pangaea vardı ve Türkiye’den Amerika’ya gitmek için 12 saat uçak yolculuğu yapmanız gerekmiyordu. Ancak karayolu seyahatinizde yüksek sıcaklık ve yüksek nem ciddi problem teşkil edebilirdi. Milyon yıllar içerisinde süper kıtamız Pangaea’nın güney kısmı olan Gondwana kuzey kısmı olan Laurasia’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etti ve bugün Antarktika’nın bulunduğu yere yerleşti.

Kestane, Gürgen, Palamut

Yüksek sıcaklıklar bitkilerin gelişemese de yaşamasına olanak sağlıyordu. Ancak kıta hala Güney Kutbundaydı ve bitki örtüsünün güneşin hiç batmadığı 4-5 ayı takip eden 4-5 aylık karanlığa dayanması gerekiyordu. Modern bitkiler mevsimler arası geçişe aylar içerisinde uyum sağlarken Gondwana’daki bitkilerin hızlı sıcaklık ve ışık değişimlerine neredeyse 1 ay içerisinde uyum sağlaması gerekiyordu.

Felaketin Gelişi

Buraya kadar olan kısım temel jeoloji eğitiminin bir parçası olsa da Erik Gulbranson ve John Isbell’in bugünki gibi bir Antarktika yazında buldukları bildiklerimizi çok öteye taşımıştır.  National Geographic’e yaptığı açıklamada kıtanın bugünden çok daha sıcak ve nemli olduğu belirtmiştir.

Gondwana ormanlarında, Permiyen döneminde, boyutları 20-30 metreye ulaşan, devasa yaprakları olan ağaçlar vardı. Ancak yaklaşık 251 milyon yıl önce gerçekleşen Permiyen-Triyas kitlesel yok oluşu dünyadaki türlerin %95’ini yok etti. Felakete neyin sebep olduğuna dair konsensüs olmasa da çoğu bilim insanı volkanlardan gelen sera gazı emisyonlarının gezegenin sıcaklığını tehlikeli seviyelere çıkardığını ve okyanusların asitleşmesine neden olduğunu düşünmektedir.

280 milyon yıllık ağaç kütüğü (Erik Gulbranson)

Felaketin etkisiyle Gondwana ormanları hızlı bir şekilde fosilleşti. Erik Gulbranson National Geographic’e yaptığı açıklamada olayların çok hızlı geliştiğini ve ağaçtaki mantarların bile haftalar içinde mineralize olarak taşlaştığını belirtmiştir. Gulbranson ve ekibinin bulduğu fosillere göre kesin tarih bilinmese de ormanın muhtemelen 280 milyon yıl önce geliştiği düşünülmektedir.

 

Kaynak

National Geographic

Leave a Reply