preloader

iletisim@tezhocasi.com

Tez Yazdırma Merkezi

Yüksek Lisans

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Desteği

Doktora

Doktora tezlerinde profesyonel destek

SPSS Analiz

SPSS üzerinde yapılacak her türlü analiz desteği

Beyniniz En Sevdiğiniz Dizi Bittiğinde Ayrılık Acısı Yaşıyor

“Merhabaaa”

İtiraf zamanı…

Sadece 1 bölüm izlemek için oturduğun bilgisayarın karşısından sabahın 5’inde bütün sezonu bitirmiş olarak kalktığını çok iyi biliyoruz. Yılbaşında “ağır yaşamlar” maratonu yapmış olmanızdan bahsetmiyoruz bile. Evet Dr. Nowzaradan  çok güzel “merhabaaaa” diyor ama gerçekten neden maratonları bu kadar çok seviyoruz? Dahası bir dizi maratonu yaparken beyninizde neler oluyor?

 

Aman Ağzımızın Tadı Kaçmasın Ali Rıza Bey

Dizi izlemeyi seviyoruz. Belki biraz da gereğinden fazla… Özellikle bir dizi bittiğinde yaşanılan terkedilmişlik hissine pek çoğumuz aşinadır. (Sadece ben mi? Peki…)  Ama işin o kısmına girmeden önce, hiç mi iyi bir yanı yok bu dizi maratonlarının? NBC’nin haberine göre aslında maratonların iyi yanları da olabiliyor.

Maratonlar iyi birer stres giderici

Dersler, sınavlar, okuma işini abartanlarımız için yüksek lisans ve doktora tezleri, iş yerindeki sorumluluklar derken sürekli bir takım yükümlülükler altında eziliyoruz. İşte tam bu noktada, Dr. John Mayer’a göre aşırı dizi vb. materyalleri izlemek beynimizin bütün bu stress unsurlarına odaklanmasını engelleyen bir çelik kapı görevi görüyor.

Topluluk hissi oluşturuyor

Sizinle aynı programı takip eden insanlarla birlik oluşturuyor. Size başkalarıyla konuşacak bir konu veriyor. Böylece bir topluluğun parçası olduğunuzu hissediyorsunuz.

Gerçek hayatta faydası olabiliyor

Hatta klinik psikolog Dr. Renee Carr en sevdiğiniz karakterin sizin için bir rol model olduğu durumlarda bu maratonların sağlıklı bile olabileceğini söylüyor. Bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda favori karakterinizin sorunların üstesinden gelme şekli size yeni bakış açıları sunabiliyor (Bu noktada Hürrem Sultanın favori karakteriniz olmadığını umut ediyoruz).

İşin Karanlık Tarafı

İşte başlıyoruz. Kimsenin iş yerinde, final döneminde gizli gizli izlediği Game of Thrones yüzünden kötü hissetmesine gerek yok. Ancak bir sezonu 8 saatte bitirmeye çalışmanın psikolojik tehlikeleri oldu

ğunu da unutmamak lazım. İşte tehlikenin boyutları…

Aşırı izleme artan stres ve anksiyeteyle ilişkilendiriliyor

 Toledo Üniversitesinde Karmakar ve arkadaşlarının (2015) yaptıkları bir araştırmaya göre aşırı TV izleyenler depresyon ve anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıklara daha müsait oluyor. Bu durumun sosyal izolasyon kaynaklı olabileceği düşünülüyor. Bir daha ki sefere dizi maratonu yapmaya karar verdiğinizde birilerini de çağırmak fena bir fikir olmayabilir.

Aşırı dizi izleme kurgusal karakterlerle sahte ilişkilere neden oluyor

 Psikolog Dr. Judy Rosenberg, insan ilişkilerinin yerine televizyonu koymaya başladığımızda yerine sanal olanı koyarak insan doğamızdan uzaklaştığımızı söylüyor. Çoğumuz; dizi, film ya da bir kitap karakteriyle tek taraflı ama değişik bir duygusal bağ hissetmişizdir. Bu ilişkilere “parasosyal ilişkiler” deniyor. Donald Horton ve Richard Wohl (1956) tarafından ortaya atılan bu terim çoğumuzun gerçek olmadığını bildiği ama bazen gerçek olanların yerini almaya başlayan bu etkileşimi açıklıyor.  İşte beynimizin gerçek olan kurgu arasındaki farkı anlamada yaşadığı zorluk yüzünden diziyi bitirdiğimizde canımız yanıyor. Hem de ayrılık acısı gibi… O yüzden biraz da gerçek insanlara vakit ayırmak gerekiyor.

Maratonlar çok zaman alıyor

Ortalama bir yabancı dizinin 45 dakika sürdüğünü düşünürsek 20 bölümlük bir sezonun bitirilmesi için 15 saat gerekiyor. Bir bölüm uzunluğunun neredeyse 2 saate yaklaştığı yerli dizileri düşündüğümüzde bu süre daha da artıyor. Bütün bir gününüzün (hatta iki gün) televizyon ya da bilgisayar karşısında tükenmiş olması bir yana bu surum aynı zamanda ciddi şekilde yorucu bir hal alabiliyor.

O yüzden iyisi mi siz bir daha ki sefere kendinize bir sınır koyun, dizilerinizi gerçek insanlarla birlikte gerçek ilişkiler kurarak izleyin.

Kaynaklar

Karmakar M., Kruger J.S., Elhai J., Kramer A., (2015), Viewing Patterns and Addiction to Television among Adults Who Self-Identify as Binge-Watchers, 2015 APHA Annual Meeting & Expo

Horton H. ve Wohl R.R. (1956), Mass Communication and Para-social Interaction:Observations on Intimacy at a Distance, Psychiatry 19: 215-29

Leave a Reply