preloader

iletisim@tezhocasi.com

Tez Yazdırma Merkezi

Yüksek Lisans

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Desteği

Doktora

Doktora tezlerinde profesyonel destek

SPSS Analiz

SPSS üzerinde yapılacak her türlü analiz desteği

Etkili Bir CV (Özgeçmiş) Hazırlama İpuçları

Etkili Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

‘Yaşam yolu’, ‘kısa özgeçmiş’, ‘hal tercümesi’ ve ‘meslek yaşamının özeti’ gibi anlamları karşılayan bir İngilizce ifade olan “curriculum vitae” sözcüklerinin ilk harfleri alınarak oluşturulmuş kısaltılmış bir terimdir ‘cv’. Ve biz onu dilimiz ve kültürümüzde aynen kullanır olmuşuz. Özellikle iş dünyasında ve daha da yoğun olarak iş başvurularında…

İş İçin CV’nin (Özgeçmiş) Önemi

CV’nin iş dünyası için gerekliliği bir yana ki elbette alacakları her personel için onu tanımak ve özelliklerini bilmek istemeleri hem normal ve hem de lüzumlu bir şeydir, asıl işe başvuran açısından hayati önem taşır: CV sayesinde işe alınacak veya alınmayacaktır. Yani tam bir olmak ya da olmamak meselesi!

Daha da somutlaştıralım: Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, şirketlerin insan kaynakları departmanındaki yetkililer gelen her bir CV’yi incelemek adına, ona, sadece 6 saniye ayırmaktadır. Evet, sadece ve sadece 6 saniye!

İşe alınmak ya da alınmamak gibi gerçekten yaşamsal bir konuya vesile olacak cv’nin, ortalama 6 saniyelik bir sürede sizin adınıza hedefi 12’den vurması gerekiyor.

İşte CV’nin ve onun oluşturulmasının önemi de tam buradan kaynaklanıyor.

CV’de (Özgeçmiş) Bulunması Gereken Konular

İş ve İşçi Bulma Kurumu ve ilgili diğer siteleri dolaştığınızda göreceksiniz ki bir cv’de şu noktaların mutlaka bulunması gerekir:

Kişisel Bilgiler

Ad, doğum tarihi, doğum yeri, medeni durum, cinsiyet ve sürücü belgesi gibi bilgilerinizi bu bölümde veriyorsunuz. Tabii yurt dışına yönelik iş başvurularında uyruğunuzu da belirtirsiniz. Erkekler için askerlik durumu yine burada belirtilir. Seyahati gerektiren bir pozisyona başvuruyorsanız bu konudaki kişisel durumunuzu da belirtmelisiniz.

İletişim Bilgileri

Başvurulan şirketin veya ilgilisinin gerekli olduğu an size kolayca ulaşabileceği iletişim bilgilerini yazmalısınız. Bu bağlamda e-posta adresinizi, cep / ev telefon numaralarınızı ve ikamet adresinizi cv’nizin bu bölümünde vermelisiniz.

İş / Staj Deneyimi

İş deneyimleri sıralanırken, prensip olarak en sondan başa doğru bir sıralama yapılır. Bu sıralamada da, her bir iş deneyiminde şu kategorik bilgi sıralamasına uymak iyi olacaktır:

Şirket adı, şehir / ülke, departman, pozisyon, iş tanımı, başlangıç / bitiş tarihleri.

Bu sıralan kategorilerden ‘iş tanımı’na ayrı bir özen göstermek iyi olacaktır. Çünkü bu noktada sözü edilen işteki sorumluluklarınızı, kattığınız değerleri ve başarılarınızı vermek sizi yeni işinize kolayca kabulünüzü sağlayabilecektir.

Eğitim Bilgileri

İş deneyimlerinin sıralanmasında olduğu gibi burada da en son aldığınız eğitim bilgisi en üstte yer almalı ve geriye doğru sıralanmalıdır. Bu bilgilerin sıralanmasında da şu kategorik sıra uygundur: Eğitimin seviyesi (Yüksek lisans, Lisans, Lise vs.), okul, bölüm, şehir / ülke, başlangıç / bitiş tarihleri.

Yine eğitim bilgileri bölümünde alınan dereceler, gösterilen önemli başarılar ve eğer kayda değer derecede iyiyse yüksekse not ortalamanız belirtilmelidir.

Önemli not: Bir yeni mezun, ‘eğitim bilgileri’ bölümünü cv’nin başına yazmalıdır. İş deneyimi olanlarınsa bu bölümü “İş / Staj Deneyimi” bölümünden sonra yazmaları uygundur.

Kurs / Sertifika Bilgileri

Eğer katıldığınız mesleki kurs ve eğitimler, aldığınız sertifikalar ve katılım belgeleri var ise yine bunlar da tarihlerine göre sondan başa doğru yazılmalıdır. Bu bilgiler de kategorik olarak şöyle sıralanmalıdır: Kurs / sertifika adı, kurum adı, içeriği hakkında kısa açıklama, başlangıç / bitiş tarihleri.

Çok sayıda kurs, sertifika, katılım belgesi söz konusuysa, yalnızca başvurulan pozisyonla doğrudan ilgili olanları yazmak isabetli olacaktır.

Yabancı Dil Bilgisi

Bildiğiniz yabancı dil veya diller burada belirtilmelidir. Aynı zamanda o yabancı dil veya dillerin okuma / yazma / konuşma seviyeleri ayrı ayrı belirtilmelidir. Ve tabii yabancı dil ve seviyenizi gösterip belgeleyen  sertifika, yüksek puan aldığınız bir sınav sonucu, yurt dışında tamamladığınız bir dil kursu gibi ögeler varsa bunları ayrıca belirtmeniz etkili olacaktır.

Bilgisayar Bilgisi

Office programları gibi genel bilgisayar bilginiz hakkında ayrıtılı bilgi verilmelidir.  Word / Excel / Powerpoint / Access gibi bilgisayar programlarıyla bunlardaki seviyeniz de yazılmalıdır. Başvurduğunuz pozisyonun gerektirdiği diğer mesleki bilgisayar programları veya yazılım dilleri ayrıca belirtilebilir. Yine faks, donanım gibi ofis araçları konusundaki bilgi ve deneyimler de bu bölümde yazılır. Ayrıca internet kullanım ve araştırma ve sosyal medyaya hakimiyet bilgisi hakkında da bilgi verilebilir.

Dernek / Kulüp Üyelikleri

Üye olduğunuz dernek veya üniversite toplulukları, yönetim kurulu üyeliğiniz veya proje liderlikleriniz, gönüllü katıldığınız sosyal sorumluluk projeleri burada belirtilir. Yeni mezunlar ve öğrenciler için yer aldıkları topluluklar ve faaliyetler yine burada belirtilmelidir.

Hobiler ve İlgi Alanları

Kişisel ilgi alanlarınız ve hobileriniz, kişiliğinizin önemli bir aynası olarak, bu bölümde yazılır. İnsan kaynakları yetkilisine kendiniz hakkında belki de en direkt bilgiyi burası verecektir. Bir spor veya sanat dalına dair başarınız veya bunlara dair lisans vb varsa burada mutlak belirtiniz.

Referanslar

Referanslar bölümü genellikle cv’nin en sonunda olur. Bu başlığın altına “Arzu edilirse veya istenirse belirtilecektir” gibi bir not konularak konu kapatılabilir.

Yeni mezunlar ve öğrenciler içinse üniversiteden bir hoca adı veyahut  staj yapılan bir kurumdaki bağlı olunan yetkili adı yazılmalıdır.

İş deneyimi olanlarsa bu noktada önceki işteki müdürlerini yazabilirler.

Önemli not: Referans gösterdiğiniz kişilerin bundan haberdar olması iyi olur. Aynı zamanda kendilerine sorulduğunda hakkınızda olumlu ve detaylı bilgi verebilecek kişilerin seçilip yazılmasına dikkat edilmelidir.

Referans olan kişilere dair şu bilgiler verilmelidir: Ad, kurum, pozisyon ve telefon bilgileri.

Kariyer Hedefi

İş başvurusu yaptığınız pozisyona uygun düşen ve sizin tercih edilmenize yarayacak hedeflerinizi burada özellikle belirtin. Sizin rast gele bir aday olmadığınızı düşündürecek her ayrıntı bu anlamda çok önemli ve değerlidir.

Nasıl Okutmalı?

Buraya dek sıralanan bilgiler, cv hakkında, bir yerde kuramsal bilgilerdir. Ancak sorun aslında buradan sonra başlar: Bu cv başvurduğumuz firmanın insan kaynakları departmanına nasıl okutulacak?

Bunun için size  iki yol önereceğiz:

  1. Cv’nize mutlaka bir ‘ön yazı’ ekleyin.
  2. Cv’nin kendisini de en azından bir iki noktada herkesi çekecek kadar küçük, masum ve yararlı tuzaklar yerleştirin.

Bu iki maddeyle aslında o yukarıda sözü edilen 6 saniyeyi aşma girişiminde bulunmuş olacaksınız. Ve iyi haber de şu ki 6 saniye engelini aşabilirseniz büyük ihtimalle başvurduğunuz işi de siz alacaksınız.

O halde şimdi 6 saniye engelini aşma numaralarını ayrıntılı olarak ele alalım.

Ön yazı nedir ve ne işe yarar?

Aslında bu iki sorunun cevabı tek bir cevaptır: Ön yazılar, cv’niz için kapak veya sunum görevi yapacak olan iki-üç cümlelik kısa metinlerdir. ‘Nedir ve ne işe yarar?’ sorularına verilebilecek tek cevap da şu olur: Adayın, insan kaynakları yetkilisini beyninden ve kalbinden vuracak tek atımlık tabancasıdır, o.

O kadar ki o cümle veya cümleleri okuduktan sonra, yetkili, 6 saniyeyi gönüllü olarak aşacak ve cv’nizi didik didik etme kararlılığını kendinde bulacaktır. Böylece birinci raundu kazandınız!

Cv ve tuzakları

Aslında birinci raundu kazanan aday için maç asıl şimdi başlıyor demektir. Çünkü 2-3 saniyede cv’ye göz atıp ‘Dağ, fare doğurdu!’ hissine kapılan bir yetkili, kazanılan ilk raunda rağmen, okumayı kesecektir.

‘Peki ne yapmalı?’ diyorsanız iki klasik numara tavsiye ediyoruz:

  1. Tuzak: Cv’nizi klasik bir metin dokümanı olarak değil de, yer ye grafik tasarımlar içeren bir tek sayfalık belge olarak düzenleyin.
  2. Tuzak: ‘Beni al! Beni al! Beni al!’ diye inleyen özelliğinizi en çekici grafiksel öge haline getirin. Bu tür özellikleriniz birden fazla ise aralıklı olarak sayfaya bir güzel yerleştirin onları.
  3. Tuzak: İlk iki tuzak hedefini bulduğu anda artık cv belgesindeki her ifade sıradanlıktan kurtulmuş demektir. Laf aramızda, en sıradan ve düz ifadeleriniz bile artık çok anlamlı ve etkileyici bulunacaktır. Çünkü, insan kaynakları yetkilisi, etkilendiği ve eh biraz da gizemli görüntü ve ifadelerin sırrını çözmek adına cv’nizin her satırını didik didik edecektir.

Eğer cv’nizde de, bu tuzaklar dışında, sizi iyi ve etkili anlattığı kadar ‘dosdoğru’ anlatan klasik cümleleriniz varsa işe alındınız demektir. (Aman, imla ve noktalama yanlışları yapmayın sakın, ki ‘dosdoğru’ olun!)

E artık işe alındınız demektir, hayırlı uğurlu olsun!

 

 

Leave a Reply