preloader

iletisim@tezhocasi.com

Tez Yazdırma Merkezi

Yüksek Lisans

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Desteği

Doktora

Doktora tezlerinde profesyonel destek

SPSS Analiz

SPSS üzerinde yapılacak her türlü analiz desteği

Gerçekleri inkar eden biriyle nasıl anlaşırsınız?

Gerçekleri inkar eden biriyle nasıl anlaşırsınız?

Hayatınız boyunca, reddedilemeyecek kadar oturmuş olan gerçekleri kabullenmeyen en az bir kişiyle karşılaşmış olduğunuzu tahmin ediyoruz. İster Dünyanın düz olduğunu ister ıslak zemine çorapla basmanın o kadar da kötü bir his olmadığını savunsunlar bu insanların gerçeklerle bağlantısını kurmak internet sağlayıcının müşteri hizmetleriyle iletişim kurmaktan daha zordur (Evet Mehmet bey modemi 8 defa açıp kapattım, hayır hala internet yok…)

Gerçekleri Unutun!

Sorun şu ki, eğer karşınızdaki kişinin kanıtlanmış gerçeklerle bir derdi varsa ona daha fazla kanıt sunmanızın hiçbir faydası olmayacak. Bu özellikle kanıtları reddetmesinin sebebi bir inançsa daha da önemlidir. Dürüst bir adamın eşinin ebedi cennete erişimini kontrol edebileceğine inanan insanların olduğunu (öhhm scientology öhm) her zaman göz önünde bulundurmak lazım. Bu inançların elbette dinle ilgisi olmak zorunda değil. Aşının Otizme sebep olduğuna ve çorapları ellerine giyerek maç izlemenin takımının kazanmasını sağlayacağına inanmak da bilimsel kanıtı olmayan birer inançtır. Bu tip bakış açılarıyla mücadelede en önemli unsur ise karşı tarafla aynı seviyede olmaktır.

Relatively Interesting’de yazan davranış bilimci Gleb Tspursky, bu tip inançlara yaklaşımla ilgili 4 strateji önermiş (Ve lütfen kendimizi kandırmayalım siz bile, dünya üzerindeki en mantıklı insan, gerçekçi olmayan bazı inançlara sahipsiniz).

Planın ilk aşaması: bilimsel zırvaları kendinize saklayın.

Büyük ihtimalle bütün bunları zaten daha önce duydular ve fikirleri değişmedi.  Zaten doğrulama önyargısı denen bir şey var ki halihazırda karar verdikleri şeyle çelişen bütün bilgileri görmezden geliyor bu arkadaş.

Duygularını ve Değerlerini yansıtın.

Burası inançların gerçek sebeplerini bulacağınız yer (şimdi çocukluğuna iniyoruz) Yani gerçekleri arkadaşınızın boğazına sokmadan önce neden böyle düşündüğünü çözmeniz gerekiyor. Çünkü iyi kararlar verebilmemiz için hem gerekçelere hem de duygulara ihtiyaç duyarız. Gerekçeler gerçekçi değilse ortada duygusal bir sorun olduğunu varsayabiliriz.

Empati ile güven sağlayın.

Sizinle tamamen farklı pencerelerden bakan biriyle empati kurmak gerçekten zor olabilir ancak en azından hedeflerini ve endişelerini daha iyi anlamaya çalışabilirsiniz. Ortak nokta bulmak burada en önemli unsurlardan biri. Tamamen farklı sayfalarda olmadığınızı karşı tarafın da fark etmesini sağlayın.

Yanlış düşünceleri uzaklaştırın.


Aynı tarafta olduğunuzu gösterip güven sağladıktan sonra karşı tarafı yanlış düşüncelerden uzaklaştırabilirsiniz. Burada önemli olan küçümsemeden ve saldırmadan yaklaşmak. Çünkü küçümseyici ve ötekileştirici yaklaşımlar karşı tarafı savunmaya veya saldırmaya yönlendirir. Bunun yerine yanlış inançlarının uzun vadede aslında kendi amaç ve hedeflerine ne açıdan zarar verebileceğini onların bakış açısıyla göstermeye çalışın.

Dünyanın düz olduğuna inanmak tamamen zararsız bir inkar olabilir. Ancak iflasın eşiğindeki bir şirketin her şeyin yolunda olduğuna inanan yöneticisi beraberinde pek çok kişiyi de aşağı sürükleyebilir. Bu yüzden bir daha kesinlikle yanlış olan bir düşüncede direten birini gördüğünüzde bu dört maddeyi düşünün ve uzun vadede yardımcı olabilmek için birkaç dakikanızı ayırın. Ayrıca yanlış bilgide direten taraf siz de olabilirsiniz. O yüzden dünyaya daha geniş bir pencereden bakmayı deneyin.

Kaynak:

Relatively Interesting

Leave a Reply