preloader

iletisim@tezhocasi.com

Tez Yazdırma Merkezi

Yüksek Lisans

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Desteği

Doktora

Doktora tezlerinde profesyonel destek

SPSS Analiz

SPSS üzerinde yapılacak her türlü analiz desteği

İntihal Nedir?

İhtihal Nedir?

Akademik çalışmalarda sıklıkla duyar olduğumuz intihal, bir başkasının eserini izin almadan yada kaynak göstermeden doğrudan kendi çalışmanızda kullanmanız anlamına gelmektedir. İhtihal; aşırmacılık, sahtekarlık yada hırsızlık olarak da anılmaktadır. Dünyada ve Türkiye’de intihalin çeşitli yasal yaptırımları da vardır.

İntihale Yakalanmamak İçin Ne Yapılmalıdır?

Tez yazmaya yeni başlayan her öğrenci ihtihal konusuna kuşkuyla yaklaşmakta ve korkmaktadır. Kurallarına uygun şekillerde alıntı yaptığınız taktirde intihal, endişelenmeniz gereken bir konu olmaktan çıkar. Akademik çalışmaların literatür (Kavramsal çerçeve, kuramsal çerçeve yada alan yazını vb. şekilde isimlendirilebilir) bölümleri çoğunlukla derleme şeklinde yapılmaktadır. Farklı kaynaklardan yapılan alıntılar ile literatür oluşturulmaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta aldığınız kaynağı mutlaka göstermenizdir. Bir diğer nokta ise aynı kaynaktan peşi sıra uzun alıntılar yapılmamasıdır. Mutlaka farklı kaynaklar ile harmanlayarak bölümler oluşturmaya çalışılmalıdır.Kaynak gösterirken özellikle ikincil kaynak (Tez yada makade içinde yer alan makale sahibinin yararlandığı kaynak) kullanıyorsanız ilgili paragrafta hangi kaynak var ise onu göstermeye dikkat etmelisiniz. İhtihale yakalanmamak için yapmanız gereken aslında bu kadar kolaydır.

İntihal Raporu Nasıl Alınır?

Günümüzde neredeyse tüm üniversiteler aynı program (ithenticate ve turnitin) vasıtasıyla intihal raporu vermektedirler. İntihal raporunu bireysel olarak almanız mümkün değildir. Danışman hocanız yada enstitünüz raporu almaktadır. Bazen enstitüler öğrencilere rapor almak için geçici kullanıcı girişi atamaktadırlar. Sadece bu sayede bireysel olarak rapor alma imkanınız olmaktadır.

Google aramalarında “intihal raporu alınır” tarzı ilanlarda vardır. Bu tarz rapor alan yerlere kuşkuyla yaklaşmanızda fayda vardır. Özenle yazmış olduğunuz tezlerinizi kim olduklarını bilmediğiniz, kurumsal olmayan kişilerin ellerine vermenizi katiyen önermemekteyiz!

Alıntı Oranı ile İntihal Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tez yazanların hatta danışman hocaların bile en çok karıştırdıkları şey, alıntı ve intihal kavramlarıdır. Adı intihal raporu diye geçse de aslında ilgili program size öncelikli olarak çalışmanızın alıntı oranını vermektedir. Belgenizdeki alıntı yaptığınız ve değiştirmediğiniz yerleri farklı renkler ile göstermektedir. Eğer ki alıntı oranınız istenilen seviyenin üzerinde ise, ilgili rapordaki renkli kısımların tekrardan yorumlanması ve alıntı oranının düşürülmesi istenmektedir. Genelde alıntı oranıın % 25 altında olması istenmektedir. Bu nedenle alıntı yaparken mümkün olduğunca kalıp alıntılardan kaçınmalı, alıntıları kendi cümleleriniz ile yorumlayarak yapmaya çalışmalısınız.

Verilen raporda farklı renkle işaretlenmiş yerlerde kaynak göstermişseniz çalışmanızda intihal yapılmadığı anlamına gelmektedir. Fakat rapordaki renkli alanlarda kaynak gösterimi yapmamışsanız ihtihale düşmüş durumdasınız demektir. Çalışmanızı yayınlamadan intihalden çıkarmak için, alıntı yaptığınız ilgili akademik yayına ulaşıp, kaynağını mutlaka göstermelisiniz. Bu sayede intihalden kurtulmuş olacaksınız.

Altı renkli alanlar alıntıları, çizilmeyen alanlar ise kendi cümlelerinizi temsil etmektedir. Farklı yerlerden yapılan alıntılar farklı renklerle gösterilip numaralandırılmaktadır. İlgili alıntıların kaynaklarını çalışma başında yada sonunda numaralar aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Bu örnekte intihal yapılmamıştır!

Farklı kaynaktan alıntı yaptım ama program bana başka kaynaklardan alıntı yaptığımı gösteriyor.

Bu durumu anlamak için öncelikle programın nasıl çalıştığını bilmelisiniz. İlgili program çalışmanızı internet ortamında öncelikle genel google aramasında, sonrasında google akademik ve en son olarak da erişimi olduğu tüm akademik makale ve üniversite kütüphanelerinde taramaktadır. Bu sıralamadan da anlaşılacağı üzere sizin alıntı yaptığınız asıl kaynağı her zaman saptama şansı malesef mümkün değildir. Unutmayınız ki, özellikle popüler konularda benzer alıntılar bir çok araştırmacı tarafından yapılmaktadır. Bu sayede aynı alıntı defalarca kullanılmaktadır. Siz hiç internet sitesinden alıntı yapmamış da olsanız, intihal programının aynı alıntıyı yapmış bir blog sitesinden alıntı yaptığınızı göstermesi bu nedenledir.

Bu makaleden alıntı yapabilirsiniz, ama kaynak göstererek.. Göstermezseniz küseriz 🙁

Leave a Reply