preloader

‘Kitap Okumaya Çok Vakit Ayırırım’ Demiştik, Ama…

Özgeçmişinizi Hazırlarken Bunlara Dikkat Edin!

İş başvurusunda bulunan adaylara ilişkin olarak inceleme ve sonra da eleme yapılırken seçimin hangi koşul ve kriterle yapıldığına dair bir yazı yayımlamıştık (Burada). Bu defada o konuda bir ayrıntıya dikkat çekmek istiyoruz. Özellikle de yeni mezun gençlerin iş edinme süreçlerinde çok dikkat etmesi gereken bir ayrıntı olduğu için bu konuyu bağımsız olarak ele almak yararlı olacaktır.

Hem iş başvuruları sırasındaki görüşmelerde ve hem de bu süreçte sunduğumuz cv’lerde illaki sözü edilen ve bizlere sorulan bir şey var: ‘Hobileriniz nelerdir?’

Eskiden tv programlarına, mesela yarışmalara çıkan kişiler kendilerini tanıtırken ‘Boş zamanlarımda kitap okurum.’ gibi bir şey söylerlerdi. Neyse ki bu ‘boş zaman-kitap’ muhabbeti, kitabın boş zaman eğlencesi olamayacağı  gerçeği vurgulana vurgulana, bir biçimde aşıldı.

Ama bu defa da başka bir tehlike belirdi. Öyle bir çağa girdik ki 24 saatlik günlük yaşamın bir bölümünü kendini bilgi olarak yetiştirmeye ayırmayan kişi zaten ‘kronik intihar’ taraftarı sayılsa yeridir. Hepimiz, evet, zaten okumak zorundayız. O nedenle, elbette, cv’lerde de iş görüşmelerinde de ‘Çok kitap okurum’ veya ‘Her gün en az bir saatimi okumaya ayırırım’ muhabbetleri revaçta. Ama risk de tam burada başlıyor.

Tamam, tabii ki çağın ve iş dünyasının çok şiddetli olarak zorunlu kıldığı şeyi biz de yaptığımızı belirteceğiz. Burası tamam da, bunu belirttikten sonra, hiçbir dil-anlatım yanlışlığı yapmamak gerekir. Hele hele ilkokul eğitimi almış herkesin bilmesi ve uygulaması gereken imla ve noktalama kuralları konusunda yapılmış hatalara, ‘Ben burdayııııım’’ diye avaz avaz bağırırcasına cv’lerimizde yer vermemek lazımdır.

Bir gazete haberinde ‘Bu kişilerden bir tanesi de Ali Yılmaz isimli kişiydi.’ denmişse, dikkatli bir okuyucu, haberi yazan kişiden ve diplomasından şüphelenecektir. Bu tür yanlışlıklar cv’leri de çok olumsuz etkileyecektir. Hele hele ‘Tv izlerim ama çokta kitap okurum.’ yazmışsanız durum vahim demektir (Evet ne yazıkki bunu yazan var). Veyahut da mesela, ‘Her gün yada gün aşırı en az bir saat spor yaparım.’ diye yazdınızsa okuyan kimse söylediklerinize inanır (Yüz yüze iş görüşmesine tombik bir birey olarak çıkmadıysanız..) belki ama kitap okuduğunuzdan artık kesinlikle emin değildir.

Bazı hatalar küçük olabilir, ama etkisi bakımından çok büyüktür. Çünkü tüm söylenenleri yalanlar. Bu hatalar da iş başvurusu için gelen yüzlerce cv’yi inceleme ve elemede yetkili kimseye büyük kolaylık sağlar.

Aman dikkat!

Leave a Reply