preloader

iletisim@tezhocasi.com

Tez Yazdırma Merkezi

Yüksek Lisans

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Desteği

Doktora

Doktora tezlerinde profesyonel destek

SPSS Analiz

SPSS üzerinde yapılacak her türlü analiz desteği

Lisans ve Yüksek Lisans Burs 2018

Öğrenciler, eğitim hayatları boyunca ihtiyaçlarını karşılayabilmek için belli bir gelire ihtiyaç duyar. Yarı zamanlı işlerde çalışma ve aile destekleri ile geçimlerini sağlayan öğrenciler için bazı noktalarda bu yetersiz kalmaktadır. Bundan dolayı da burs bu noktada birçok öğrencinin eğitim – öğretim hayatına devam etmesine olanak sağlar. Üniversite öğrencilerine olduğu gibi aynı zamanda yüksek lisans öğrencilerine de yüksek lisans burs imkanı sağlanmaktadır.

Burs ücretleri, genel olarak bursun alındığı kuruma, öğrencinin eğitim durumuna göre değişkenlik gösterir. Yıllara göre de burs ücretlerinde artışlar meydana gelmektedir. 2018 yılı içerisinde ilk kez yüksek lisans başvurusunda bulunacak olan öğrenciler için bu yıllık belli bir burs ücreti belirlenmiştir. Kurumlara göre bu ücret değişkenlik göstermektedir.

KYK olarak bilinen Kredi ve Yurtlar Kurumu, burs alanında öğrencilere her yıl belli bir burs bütçesi ayırmaktadır. Yüksek lisans öğrencileri olduğu gibi üniversite ve doktora öğrencileri de KYK burslarına başvuru yapabilir. KYK burslarına başvurabilmek için belli kriterlere uygun olmak gerekir. Bazı öğrenciler şartlar tutmadığı vb. sebeplerden dolayı KYK burslarına başvuru yapmamakta, diğer kurumlar tarafından sağlanan burslara başvurmaktadır. KYK dışında yurt içinde yüksek lisans öğrencilerine Türk Eğitim Vakfı, TUBİTAK, MEB Yüksek Lisans bursu, TEMA gibi imkanlar bulunmaktadır. Aynı zamanda bazı vakıflar ve üniversiteler de aynı şekilde yüksek lisans öğrencilerine burs imkanı sağlamaktadır.

Yüksek Lisans Burs Ücretleri

2018 yılı için belirlenen Yüksek Lisans Bursu Ücretleri aylık genel olarak bazı kurumlarda şöyle;

Kredi ve Yurtlar Kurumu: lisans için 470 TL, yüksek lisans için burs bulunmuyor.

Türk Eğitim Vakfı: 510 TL

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD): “Bir Işık da Siz Yakın” projesi kapsamında 10 ay 220 TL burs desteği veriyor. “Anadolu’da Bir Kızım Var” projesi kapsamında 1200 TL burs veriyor.

TUBİTAK: 400  – 1000 TL

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG): Öğretmen çocuğu bursu veriyor. Toplam burs miktarı 250-350 TL arasında.

İstanbul Sanayi Odası Vakfı (İSOV): Genel başarı ortalaması 3.00 üstü olan ve maddi durumu iyi olmayan öğrencilere burs veriyor. Burs miktarı: 450 TL

Vehbi Koç Vakfı: 2017’de 550 TL burs vermiştir.

Sema Yazar Vakfı: 2017’de 550 TL burs vermiştir.

Anadolu Vakfı: 9 ay boyunca 450 TL burs veriyor.

Türk Eğitim Vakfı: 9 ay süreyle mesleki ortaöğretim için 200 TL, üniversite için 510 TL, yüksek lisans için 850 TL, doktora için 1150 TL burs vermektedir.

MEB Yüksek Lisans Bursu: Var ama bilinmiyor.

TEMA: Var ama bilinmiyor.

Yüksek Lisans Burs Başvuruları

Sene boyunca yüksek lisans öğrencilerinin kendilerine tanınan burs imkanlarından faydalanabilmesi için yüksek lisans burs başvuru tarihlerini kaçırmaması gerekiyor. Yüksek lisans öğrencilerinin yakından takip ettiği burs başvuru tarihleri, burs sağlayan kurumların resmi web sitelerinde duyuru kısmında yayınlandığı gibi aynı zamanda internet ve haberler aracılığı ile de rahatlıkla takip edilebiliyor.

Aynı zamanda KYK yüksek lisans bursu alma şansı yakalayan öğrencilerin başarısız olma, öğrenim durumundan herhangi bir sebepten dolayı ayrılma, kayıt dondurma, öğretim kurumunun kapanması, kurum yurtlarından süresiz ceza alma, kesin hükümle öğrencinin mahkum olması gibi durumlarda bursu kesilmektedir.

Yüksek lisans öğrencilerinin burs başvuruları onaylandığında en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de “burs ücretleri ne zaman yatacak?” Burs yatırma protokolü her kurumun kendi ödeme sistemine göre değişkenlik gösterir. Bu yüzden tarihler değişir. Ancak KYK bursu alan öğrencilerin burs ücretleri hesaplarına TC Kimlik Numarasına göre yatmaktadır. Yani öğrencinin TC Kimlik Numarasının başındaki rakama göre sıralı olarak 0’dan başlayarak ayın belli tarihlerinde ücretler öğrencilerin hesaplarına ödeme planı ile yatırılmaktadır.

Leave a Reply