preloader

iletisim@tezhocasi.com

Tez Yazdırma Merkezi

Yüksek Lisans

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Desteği

Doktora

Doktora tezlerinde profesyonel destek

SPSS Analiz

SPSS üzerinde yapılacak her türlü analiz desteği

Nasıl çember çizdiğiniz yetişme biçiminizle doğrudan ilgili…

Bir kağıt alın ve daire çizin

Saat yönünde mi çizdiniz yoksa saat yönünün tersine mi? Şaşırtıcı olabilir ancak daire çizme biçiminiz geçmişinizle ilgili pek çok şey ele verebilir (Geçen yaz ne yaptığınızı biliyoruz).

Peki sizin daireniz neye benziyor?

Kasım 2016’da Google “Quick, Draw!” isimli bir yapay zeka oyunu yayınladı. Oyun mantık olarak pek çok çizim oyunu gibi çizilen şeyin tahmin edilmesine dayanıyor. Buradaki fark tahmin eden tarafın bir yapay zeka olması ve çiziminizi 20 saniye içinde tahmin etmesi (kendisi oldukça da başarılı). Oyun 2017 mayıs ayına kadar 50 milyon civarında özgün çizim topladı. Quartz ise umuma açık bu verileri kullanarak dünyadaki insanların temel şekilleri nasıl çizdiğinizle ilgili bir analiz yaptı.

Google’ın data setleri 148 ülkeden insnalar tarafından çizilmiş 119.000 farklı daire barındırıyor. Ve her bir daire için bir dairenin nasıl çizildiği verisi de mevcut. Bütün bu veriler incelendiğinde farklı milletlerin farklı şekillerde daireler çizdiği görülmüş.

Sonuçlara daha ayrıntılı bakılırsa neden bu kadar ilginç olduğu daha da göze çarpıyor. Öyle ki, ABD’de çizilen 50.000 dairenin %86’sı saat yönüne çizilmiş. Bazı ülkelerde (Fransa, Almanya, Filipinler gibi) saat yönünün tersine çizile dairelerin oranı %90’lara çıkıyor. Hatta dünyanın büyük çoğunluğu dairelerini saat yönünün tersine çizmeyi tercih ediyor. Bunun tam tersi ise Japonya’da ve Tayvan’da görülmüş. Japonya’dan çizilen 800 dairenin %81, saat yönünde çizilmiş. Tayvan için bu oran %56, Mısır için ise %39.

Ülkeleri birbirinden ayıran önemli unsurlardan biri şüphesiz dil… Ancak dünyanın büyük çoğunluğunun aynı dili konuşmadığı düşünürsek çoğunluğun bellirli bir şekilde yoğunlaşmasını da sadece dille açıklayamayız. Ancak yazılı dile baktığımızda belirgin farklar görülebiliyor.

Japoncaya bakarsak, 3 çeşit yazı çeşiti var: hiragana,katakana ve kanji. Latin alfabesine en yakın olan hiragana yuvarlak karakterler içeriyor ve kavisler saat yönünde çiziliyor. Hem Japonca hem de Çince’nin çok kesin hareket sıralamaları var. Genel olarak karakterler sol üstten sağ alta doğru çiziliyor. Google’ın yasak olmasından kaynaklı Çin’e ilişkin bir veri olmasa da 1985 yılında yapılan bir çalışmada 151 katılımcının %72’sinin saat yönünde daire çizdiği sonucuna da varılmış.

Peki daire çizimizle ilgili başka neler öğrenebiliriz? Ne yazıkki bu konuyla ilgili yeterince bilimsel çalışma yok. Ancak bir kalemin hareketi bu kadar çok şey ifade ederken başka şekillerden neler öğrenebiliriz sizin hayal gücünüze bırakıyoruz.

Kaynaklar

Quartz media llc

Yan Shan-Ming, Li Tianqi, Ji Jingsu, Zhu Jingfang, Zhang Daqian, Qian Jifeng, Michael Alan Taylor’ (1985) Torque response in psychotics and normal controls: A study in an Asian culture, Jaournal of Psychopathology 26(4), 342–344.

 

Leave a Reply