preloader

Özgeçmişiniz (CV) Okunsun Mu İstiyorsunuz?

“CV’me (Özgeçmiş) Bakmamışlar Bile”yi Nasıl Aşabiliriz?

İş arama aşamasına geçen kişilerin, özellikle de yeni mezun gençlerin en çok karşılaştığı ve şikâyet sebebi olan olayın ya kendisi “CV’e bakıldı mı?” sorunun cevabı ve çözümlerinden söz edeceğiz.

“Cv’me bakmamışlar bile!”

‘Özellikle de yeni mezun gençlerin…’ derken, rastgele bir şey söylemiyoruz; gerçekten, en çok genç mezunlar iş başvurularında birtakım hatalar yapar ve cv’leri de bu hatalara bakılarak 2-3 saniye içerisinde elenir.  O halde öncelikle cv’nize bakmalarını, yani onu dikkatlice incelemelerini sağlamak zorundasınız demektir bu.

Yüzlerce cv 2-3 saniyede nasıl elenir?

‘Onca iş başvurum var; hiçbirine, bugüne dek bir cevap alamadım!’ diyorsanız, buyurun, devam edin; burada sizden, kendimizden ve hepimizden söz ediyoruz.

Çağımızda bütün ülkelerde ve özellikle de Türkiye’de sadece bir kişi alınacak bir pozisyona bile yüzlerce, hatta binlerce kişinin başvurduğunu düşünürsek bilmeceyi çözmek için ilk adımı attık demektir. İnsan kaynakları ve işe alım birimindeki görevli arkadaşın yerine şimdi siz geçin ve ilk elemeyi siz gerçekleştirin. Evet, her bir cv’nin sadece 2-3 saniye şansı vardır; bir şeylerine bakılarak bu onlarca ve belki yüzlerce cv’den en çok 40 veya 50 tanesi (en fazla % 8’i) ‘asıl inceleme’ için ayrılacaktır.

İlk eleme nelere göre yapılır?

O halde, zorunlu ve kaçınılmaz bir şey olan bu ilk elemede nelere bakılır? İşte 11 maddelik liste:

 1. Aday, pozisyon için aranan yaş, eğitim, deneyim, askerlik, ehliyet gibi somut olarak görülebilecek kriterlere sahip mi? Değilse direk elenir, ilandaki kriterlere uymuyorsanız hiç başvurmayın bile…
 2. İmla ve noktalama yanlışlarının çok ve yoğun olduğu cv’ler hangileri? (Çünkü bunlardan anlaşılır ki aday ya Türkçe bilmiyordur yahut başvuru mektubunda bile aksine davranamayacak kadar özensiz ve sorumsuz bir profildir.)
 3. İş konusundaki eğitim ve varsa deneyimleri sıralanırken ‘kopyala-yapıştır!’ tarzı ifadeler var mı? (İçerik kadar, ifadeler de siz ve sizin olmalıdır.)
 4. Farklı kurum ve şirketlerdeki benzer pozisyonlar için aynı cv ile başvuru yapıldığı seziliyor mu?
 5. Kişi yeteneklerini ve uzmanlıkları belirtilirken inandırıcılığı zedeleyecek derecede abartmış mı? (Bu zedelemeler bir yerlerden illaki görülecektir)
 6. Yabancı dilinizin iyi olduğunu belirttiniz ama İngilizce istenen özgeçmişi nedense Türkçe yazdınız! (Yada tam tersi.. En önemlisi cv yerine özgeçmiş kelimesini kullanmaya çalışın.)
 7. Online olarak gönderdiğiniz cv’de M. Office programlarını çok iyi seviyede bilirim dediniz ama yazdıklarınızdan anlaşıldı ki word’ü sadece daktilo niyetine kullanabilir durumdasınız.
 8. ‘Çok kitap okurum!’ dediniz ama imla-noktalama ve üslup kullanımında bunu yansıtamadınız.
 9. İngilizce düzeyinizi göstermek için Türkçe yazılan adres bilgilerinde bile ara ara İngilizce sözcükler kullandınız.
 10. Profesyonel bir tavır ve anlayışla çekilmiş profil fotoğrafları ve aynı tutumla belirlenmiş mail adresiniz var mı?
 11. Ön yazı ile cv arasındaki fark anlaşılıp ona göre ön yazı ve cv hazırlanmış mı?

Bu noktalar bakımından yapılacak ilk elemeyi geçtiniz ise, işte şimdi cv’niz sahiden okunup incelenecektir.

Önemli sayılabilecek bir kaç ipucu daha verelim:

 • Başvuru yapılan şirkette herhangi bir işe yaramayacak detaylarla özgeçmişinizi şişirmekten kaçının. Ne kadar sade o kadar iyi!
 • İngilizce seviyenizi orta yazmayın, direk elenme sebebidir bizden söylemesi. Girdiğiniz dil sınavının sonucunu yazmanız yada varsa sertifikanız ve seviyesini belirtiniz. Net bilgi her zaman iyidir.
 • Katıldığınız seminerleri yada 1-2 saatlik sunumları (Kariyer günleri vb.) dinleyerek edindiğiniz sertifikaları belirtmeyin. O sertifikaların nasıl alındığı işvereniniz zaten biliyor. Gitmeyin demiyoruz gidin dinleyin ne kapsanız sizin karınıza CV’de yerleri yok malesef.
 • Özgeçmişinizin sağ üst köşesinde mutlaka vesikalık fotoğrafınızı ekleyin.

Yukarıda yer alan tüm detayları yerine getirdiğinizde artık sizde özgeçmişinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

1 Comment

Leave a Reply