preloader

iletisim@tezhocasi.com

Tez Yazdırma Merkezi

Yüksek Lisans

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Desteği

Doktora

Doktora tezlerinde profesyonel destek

SPSS Analiz

SPSS üzerinde yapılacak her türlü analiz desteği

Tezsiz Yüksek Lisans Mezunu Doktora Yapabilir Mi? 2018

İşte Merak Edilen Sorunun Cevabı “tezsiz yüksek lisans, doktora yapabilir mi 2018”

Öğrenci arkadaşlarımızın, bize yönelttikleri sorulardan çıkardığımız o ki, en çok kafalarını karıştıran sorulardan biri de, tezsiz yüksek lisans mezunlarının doktora öğrenimine başvurup başvuramayacakları konusunda olmaktadır. Evet, tezsiz olarak lisans eğitimini tamamlamış kişi yüksek lisans yapabilir mi?

İlgili birçok karar

Konunun kafa karıştırıcılığı o kadar yaygındır ve o kadar çok sorulan sorulara yol açmış olmalı ki, konuyla ilgili olarak zaman zaman YÖK’ün de açıklamaları olmuştur. Daha doğrusu konuya ilişkin YÖK’ün değişik zamanlarda alınmış  yeni kararları ve bunlara bağlı olarak yeni düzenlemeleri söz konusu olmuştur.

2013’te yapılan değişiklik

Bugün için tezsiz yüksek lisansa dayalı doktora koşullarında bir değişme söz konusu olmadığından tezsiz yüksek lisans mezunlarının doktora yapmaları mümkün değildir. Bilindiği gibi, tezsiz yüksek lisans yapanlara, doktora yapma yolu 2013 yılı itibariyle kapatılmıştı. Dolayısıyla tezsiz yüksek lisans doktora yapabilir mi sorusuna bugün için olumlu cevap veremeyiz.

İlgili geçici madde

Ancak, 2013 tarihli düzenlemenin ‘geçici madde’sinde yer alan, “Bu Yönetmeliğin 2nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi 6/2/2013 tarihinden önce tezsiz yüksek lisans programlarına kayıtlı olan öğrenciler hakkında uygulanmaz” şeklindeki hükmün bir gereği olarak, daha önceden tezsiz yüksek lisans yapanlar yeni düzenlemeden etkilenmemektedirler.

Aynı şekilde İngilizce, Almanca ve Fransızcanın yanı sıra İtalyanca, İspanyolca, Rusça, Arapça, Çince, Japonca, Farsça dilleri de başvurularda değerlendirmeye alınmaktadır. Yabancı dil eşdeğerliği olarak ÖSYM’nin eşdeğerlik tablosu esas alınmakta ama bu bağlamda, mesela,  IELTS kabul edilmemektedir. Bu açıdan adı geçen ‘ÖSYM eşdeğerlik tablosu’ hiç dikkatten kaçırılmamalıdır.

Son durum

2017 Aralık ayı itibariyle son durum bu olup öğrenci arkadaşlarımızın herhangi bir mağduriyete veya yanlı bir kararın getireceği birtakım olumsuz durumlara düşmemeleri için bu bilgileri önemle dikkate almalarını dileriz. Yıllar içinde bu konuda çok ve farklı değişiklikler gerçekleştirildiğinden, öğrenci arkadaşlarımızın, yine, konuyla ilgili süreçleri izlemeleri yararlı olacaktır. Aman arkadaşlar, dikkat diyoruz.

YÖK’ten tezsiz yüksek lisans için yapılan son güncelleme aşağıdadır.

6 Comments

 • Merhaba,

  Bir devlet üniversitesinde tezsiz yüksek lisans yapmaktayım ve proje dönemindeyim. Biraz karışık bir durumum var işe basliyacagimdan dolayi 2015 yilinda askere gidecegim yer belli oldugu gun tekrardan tecil ettirdim. Bugün ogrendim ki bu dönem tezsiz yuksek lisansi bitirsem ve onumuzdeki donem tezliye başlasam tecilimi uzatmıyor. Tezsiz yuksek lisansi bu donem bitirirsem bir yıl daha tecil hakkı veriyorlar.

  Bu dönem proje vermesem ilişkim kesilse onümüzdeki dönem yeni bir yuksek lisansa baslasam diye dusunuyorum bu seferde şoyle bir durum var; 13 agustos 2018’e kadar tecilim var, kasim celbi icin 31 agustos son tarih. Universiteler genelde eylulde kesin kayit aliyor bu aradaki sürecte ne yapabilirim?

  • Merhaba,

   Tekrar yüksek lisans yaparak askerliği tecil ettirme şansınız yok malesef. Tezsiz yüksek lisansınızı, tezliye çevirebilir sonrasında doktoraya başvurabilirsiniz. Doktora için tekrar askerliğinizi tecil ettirme şansınız olacaktır.

   Bahsettiğiniz Ağustos ve Eylül arası dönemlerde bakaya kalırsınız. Eğerki doktora başvurursanız bu durum ortadan kalacaktır. Şu anki durumda başka bir çözüm yok malesef.

 • Merhaba,
  Ben tezsiz yuksek lisans yaptim. Ayrica uazaktan egitim. Simdi tezli yapsam mi diye düşünüyorum. Bitirdigim programi tezli hale dönüştürebilir miyim acaba?

  • Programı bitirdiyseniz dönüştüremezsiniz, hali hazırda devam ediyorsanız gerekli şartları yerine getirip tezliye dönüştürme hakkınız var. Doktora düşünüyorsanız yeniden tezli yüksek lisans yapmanız gerekmektedir.

 • 2007 yılında TEZSİZ YÜKSEK LİSANS yaptım. Doktora yapmayı düşünüyorum. Ancak YÖK’ün 2013 ve 2016 yıllarında yapmış olduğu düzenleme Doktora yapmamın önünde bir engel mi? Aydınlatırsanız sevinirim.

  • Merhaba Adem Bey,

   Malesef doktora yapamazsınız. Tekrardan bir “Tezli Yüksek Lisans” programına kaydolmalı ve mezun olmalısınız. Kısa sürede mezun olabileceğiniz yüksek lisans programları sunan üniversiteleri araştırmanızı öneririm.

Leave a Reply