preloader

iletisim@tezhocasi.com

Tez Yazdırma Merkezi

Yüksek Lisans

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Desteği

Doktora

Doktora tezlerinde profesyonel destek

SPSS Analiz

SPSS üzerinde yapılacak her türlü analiz desteği

Üniversite Giriş Sisteminde Formül Ezberleme Kalktı Mı?

Üniversite giriş sınavında formül ezberleme devrine son diyebilir miyiz?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Özer:

‘Formüle dayalı soru sorulmayacak’

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer yeni üniversite giriş sınav sistemine ilişkin olarak yapılan ve gerçekleştirilmesi tasarlanan yapıya ilişkin görüş ve düşünceleri açıkladı. Medyada yer alan haberlere göre, Prof. Dr. Özer,  artık PISA’da olduğu gibi formülün soruya gömülü halde verileceğini, dolayısıyla ezbere ya da ezberlenmesi gereken formüllere dayalı sorular sorulmayacağını açıkladı.

Konuyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtlayan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Özer, yeni üniversite sınav sistemi ile ilgili bilgiler vermeyi sürdürdü.

Aslında daha önce YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından yapılan açıklamalardan farklı bir şey söylemeyen Özer, önceki belirtilenleri biraz daha açıklamış ve somut hale getirmiş oldu.

“Saat 10.15’ten sonra sınav salonuna gelen aday sınav salonuna alınmayacak ve formüle dayalı soru sorulmayacak” diyen Özer’in açıklamalarından satır başları olarak verilmeye değer hususlar şunlardı:

  • YÖK’ün çerçevesini çizdiği şekilde sorular olacak.
  • Türkçe Testinde Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama becerilerini ölçme ve temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular olacak.
  • Temel Matematik Testinde ise temel matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta kullanma becerilerini ölçmeye ve temel matematik ilişkilerinden yararlanarak soyut işlemler yapma becerilerini ölçmeye yönelik sorular olacak. Örneğin Matematik testinde kullanması gereken formülün metinde verildiği ve o formülü ezberlemesine gerek kalmadan o bilgiyi kullanma becerisini ölçen sorular olacak.
  • Eğer bu yeni sınav sistemini dünyadaki diğer sınavlara benzetmek gerekirse, belki ALES’in lise versiyonu denebilir. PISA gibi, TIMSS gibi yaklaşımlar geliştirilebilir. PISA’da, formül sorunun içerisinde gömülü oluyor, adayın çıkarım yapması isteniyor; öğrencinin verilen ile istenen arasındaki bağıntıyı kurması bekleniyor. Burada da benzer biçimde çözüm için gerekli bilgileri yine soruların içine gömmek söz konusu olacak. Bu uygulama, ilk etapta iki testi kapsayacak, yani Türkçe ve Temel Matematik testlerinde bu yapı uygulanacak. Ortalama bir öğrenciyse, müfredatı takip ediyorsa, muhakeme yapma, analitik düşünme kazanımları güçlüyse, ekstra bilgilere ihtiyacı olmadan çok daha rahat bir şekilde yapabileceği bir sınav olacak. YGS’de de kısmen vardı bunlar, ancak şimdi yoğunluğu artacak.
  • Sınavın ayırt edici özelliği de yüksek olacak. Bilgi düzeyi bakımından çok yüksek olanlarla, çok iyilerle orta bandı ayırt edebilen, başarılı ile başarısız öğrenciyi de ayırt edebilen, ama bunu yaparken ana konsept olarak muhakeme yeteneğini ölçebilen bir sistemin ilk adımları olacak. Bu, ÖSYM olarak de bir deneyim olacak, çünkü bir ilk denenecektir. Örnek TYT kitapçığı yayınlandığında yeni yaklaşım daha net görülmüş olacak. Tabii örnek kitapçık, sadece yeni yaklaşımı adayların görmesine, anlamasına yönelik bir adım sayılmalıdır.
  • TYT’de özellikle Türkçe ve Matematik Testine yönelik soru havuzuyeni yaklaşımı yansıtacak biçimde güncellenmektedir. Sonuçta yeni bir soru havuzu oluşturulmaktadır.

Tezhocasi.com olarak, ilkin YÖK Başkanı ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve sonra da ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer’in yaptıkları açıklamaları önemsiyor ve üzerinde durulmak lazım geldiğine inanıyoruz. Özellikle de bu haber ve detayları üzerinde üniversite adayı genç arkadaşlarımızın iyi durması gerektiğine inanıyoruz.

Leave a Reply