preloader

iletisim@tezhocasi.com

Tez Yazdırma Merkezi

Yüksek Lisans

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Desteği

Doktora

Doktora tezlerinde profesyonel destek

SPSS Analiz

SPSS üzerinde yapılacak her türlü analiz desteği

YÖK Temel Yeterlilik Testinde Yapılan Değişiklikler

Temel Yeterlilik Testinde (TYT) Türkçe ve Değişikliklerin Söyledikleri

Yeni üniversite giriş sistemi beraberinde birçok tartışmayı da ateşlemiş görünedursun, aslında yapılan bazı değişikliklerin sadece üniversite adaylarına değil, hepimize söylediği birtakım gerçekler var. Biz bu yazıda, üzerinde haklı veya haksız tartışılan konuları bir yana bırakarak, o çok önemli ve değerli noktaların, özellikle yaşama yeni atılacak ve başarıya odaklanmak isteyen genç insanlara söyledikleri üzerinde durmak istiyoruz.

Hürriyet Gazetesi 28 Ekim 2017’de ‘Eğitim Servisi’ kanalıyla verdiği habere şöyle başlık atmış: ‘YÖK: TYT soruları YGS’den farklı’ Ve sonrasında haber şu cümlelerle sürüyor: ‘Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) YKS ile ilgili olarak ‘sıkça sorulan sorular ve yanıtlar’ bölümünde iki konuya daha açıklık getirdi.’ Bu cümlelerden hemen sonraysa haberin başlığına da konu edilen hususun vurgulandığı kısım veriliyor: “Buna göre Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) Türkçe ve matematik soruları Yükseköğretime Geçiş Sınavı’dakilerin (YGS) benzeri olmayacak.”

Sorular (YGS) benzeri olmayacak.

Bizim de bu yazıda üzerinde duracağımız ayrıntı tam da burası zaten. Tekrar altınız çizmiş olalım: “Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) Türkçe ve matematik soruları Yükseköğretime Geçiş Sınavı’dakilerin (YGS) benzeri olmayacak.” Olayın sadece bir sistem değişikliği olmadığı, çok gerekli ve çağdaş bir yaklaşımı da beraberinde getireceği bu cümleyle müjdelenmiş oluyor. Ancak bunun anlaşılabilmesi için açıklamanın devamı da çok önemli: “TYT”, yıllardır eleştirilen ezbere dayalı sınav sisteminden muhakemeye ve bilgiyi kullanmaya dayalı sınav sistemine geçiştir. “

Sorular neden nitelik değiştirecek?

Ve asıl temellendirme bu cümle sonrasında gelen şu ifadelerle yapılmış: “Türkçe testinde; sözel alanlardaki yeterlilikler esaslı, diğer sosyal bilimler dersleriyle de ilişkili olarak Türkçe’yi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri ölçülecek. “ Daha sonra da aynı biçimde matematik testindeki sorular da benzer değişikliğin söz konusu olacağını müjdeleyen cümlelerin yer aldığı açıklamanın devamı veriliyordu.

YÖK söz konusu habere de konu olan yeni sistemle ilgili bu çok önemli değişikliği, iki alanı da kucaklayacak biçimde şöylece noktalamış: “Özetle bilgiyi ezberlemeden uzaklaşıp ölçmede muhakeme, anlama ve çıkarımda bulunma evresine geçmek istiyoruz.”

Satır arasında ilan edilen

YÖK’ün burada satır arasında apaçık ilan ettiği şudur ki, bu sadece üniversite adaylarını değil, yaşayan herkesi ve özellikle de başarıya odaklanmış her genç insanı ilgilendirmektedir: Türkçe ve onun tam anlamıyla kavranıp içselleştirilmesi demek olan edebiyat ders ve okumaları her tür başarının öncülü ve ön koşulu durumundadır. Bu noktada asıl önemli olan şey; yazarlar, eserler ve özellikler gibi birtakım ‘edebiyat tarihi’ bilgileri değil, okuma-anlama-öğrenme  sonrasında her şey unutulur ya,  o unutmalar sonrasında ‘akılda kalan şeyler’dir.

İnsanın asıl başarısı, işte o ‘unutulduktan sonra akılda kalan’larla inşa edilecektir. Ne kadar çok okursanız o kadar çok şey kalacak sizde.

Leave a Reply