preloader

iletisim@tezhocasi.com

Tez Yazdırma Merkezi

Yüksek Lisans

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Desteği

Doktora

Doktora tezlerinde profesyonel destek

SPSS Analiz

SPSS üzerinde yapılacak her türlü analiz desteği

Yüksek Lisans Neden Bir Zorunluluktur?

DÜNE KADAR KEYFİMİZE KALMIŞ OLAN ‘YÜKSEK LİSANS YAPMA’ BUGÜN NEDEN BİR ZORUNLULUKTUR?

Başlıkta sözü edilen ‘dün’ hiç de çok eski zamanları ifade etmek için kullanılmamıştır. Bunu görebilmek adına, forum sitelerinde bundan 10 yıl önce ve hatta 4-5 yıl önceye kadar bile sorulmuş ‘Acaba ben yüksek lisans yapsam mı?’ sorularına yine forum üyelerince verilen cevapları gözden geçirmeniz yeterli olacaktır. Ama bugün durum tamamen nitelik değiştirmiştir. Evet, düne kadar keyfimize kalmış olan yüksek lisans yapma bugün için bir zorunluluktur. Çünkü gelişen ve giderek daha karmaşık bir hal alan iş dünyası kişilerden belli bir konuda derin uzmanlık istemektedir.

Geçmişten Bir Örnek

Forum sitelerinin birinde bir arkadaş soruyor:

Arkadaşlar, yüksek lisans yapmanın, akademisyenlik dışında, faydası nedir?

Hep sorduğumuz soruya cevap vermiş bir üye:

Hocam yüksek lisansın maddi yararlarını saymak gerekirse; eğer memursanız bir kademe alırsınız. Eğer öğretmenseniz ek dersiniz % 5 zamlı olur ve uzman öğretmen sayılırsınız. Tabii belirli bir hizmet yılı da dolunca… Bunun dışında artık e-akademi uygulamasıyla yüksek lisans yapanların pozisyonlarında da daha kolay yükselme olacağı ifade ediliyor. Kısacası, işinize göre değişmekle birlikte, iş yerinde kolay terfi etme söz konusu.

Görüldüğü gibi top hâlâ ortada. 2012 tarihli bu diyalog ve özellikle cevaptan anlaşılmaktadır ki ufak tefek faydaları varsa da yüksek lisans çok da cazip bir konu değildir.

Daha da ilginci, soruyu soranın akademik durumunu tam bilemiyoruz ama cevaplayan arkadaşımız, kolaylıklar dileyerek bitirdiği sözünün arasında kendisinin yüksek lisans yaptığını özellikle belirtmiş.

Daha Samimi Bir Sitedeki Arkadaşların Diyalogları

‘Niçin yüksek lisans yapmalıyız?’ anlamındaki bir başlık altında, herkes kendi görüşünü daha serbestçe ve direkt ortaya koymuş. Buradaki arkadaşlar kişiler daha rahat ve daha dolaysızca bilgi-fikir ‘atışkapışı’ndalar. Başlık yapılmış soruya her biri kendince yorum yaparak cevap veriyor:

– Bu, lisans eğitimini bitirip sonra da yüksek lisans düşüncesinde olan her kişinin derinlemesine cevap aradığı temel sorudur. Alınan cevaplar çeşitlidir ama yüzde doksan oranında bir noktaya odaklanır: “Askerlik biraz daha ertelensin, hem!”

– Dört yıllık lisans eğitimini nasılsa tamamlamış ve mezun olabilmiş kişinin, önünde açılan kapılardan ilk görünen ışıktır, yüksek lisans. Da, onu neden yapmalı? Soruya alınan cevaplar çeşitli nasihatleri ve yorumları da havada uçuşturur.

– Yüksek lisans mı? Neden bunca çılgınsın?

– Gir bir işe hemen, al maaşını.

– Bunca okundu da ne oldu sanki be yahu?

– Memleketimiz zaten üniversite diplomalı işsizler ülkesi!

– Biraz daha yüksek diplomalı işsiz mi olacaksın yani?

Meseleye en keskin ve toparlayıcı bakış bu arkadaşlar arasında şu minvalde bir şey olmuş:

Yüksek lisans mülakat sınavlarında adaylara ilk bu türden bir soru yönetilir: ‘Neden yüksek lisans yapmak istiyorsunuz?’ Hazırlık yapmamış olan adayımız ‘Eeee’ diyerek veya olmadı, soruyu tekrarlayarak zamandan tırtıklamaya çalışır.

Aktardığımız bu konuşmaların tarihinin de 2007-2009 olduğunu belirtelim.

Bugün Değişen Ne? Neden?

Yukarıda verilen internet konuşmaları aslında toplum olarak hep benzer düşünce ve konuşmalar içinde olunduğunu göstermektedir. Ancak bunları tarihleri de dikkate alarak okuyoruz. Çünkü 10 yıllık bir zaman diliminde durum çok şiddetli biçimde değişmiştir.

Artık sadece akademisyen olmak isteyen kişiler değil, handiyse, bütün lisans mezunları kendilerini yüksek lisans yapmak zorunda hissetmektedir. Çünkü iş dünyasının kendi gerçekleri ve bunların oluşturduğu dinamikler, çok hızlı gelişen bilişim teknolojilerinin de kışkırtıcı katkısıyla, çok yeni ve çok farklı uzmanlık alanlarını doğurmuştur. Bu sonuç da lisans eğitimlerinin kariyer açısından yetersiz kalmasına yol açmıştır. Klasik anlamda lisans eğitimi genel bir uzmanlık bilgi ve tutumunu kişiye kazandırıyor olsa bile, çağın bugün için gerekli ve zorunlu bulduğu alanlarda kariyer yapmayı kolaylaştırmamaktadır.

Kendin Düşün Kendin Karar Ver

Böyle bir genel tablo içinde yüksek lisans programları ise daha kolay değişebilir olma esnekliğini 1kullanarak çağın isteklerine göre hareket edebilmişlerdir. Hem kamu üniversiteleri ve hem de özellikle özel üniversiteler ‘niş’ kabul edilen alanlara ilişkin yüksek lisans eğitim programları geliştirmişlerdir. Ya da cümleyi şu şekilde düzeltmemiz yerinde olacaktır: Üniversiteler, ‘niş’ kabul edilen alanlara ilişkin yüksek lisans programları geliştirmeyi her an ve hızlıca devam etmektedirler. Yarın sabah uyandığınızda bugün var olmayan yeni bir programla karşılaşabilirsiniz!

Geleneksel yapıdaki yüksek lisans programları yanında ikinci öğretim programı ve online yüksek lisans programı gibi seçenekler de olaya duyulan gereksinimi hem göstermekte ve hem de bu anlamdaki çağımız imkânlarını bize hatırlatmaktadır.

Şimdi bütün bu durumu dikkate alarak aşağıdaki paragrafın son cümlesine saklı soruya kendimizin vereceği cevap bu konudaki kararımızı oluşturmamıza ışık tutacaktır:

Yüksek lisans yapmak, akademik hayata devam edecekler için, eskiden olduğu gibi bugün de mecburi ilk durak olmayı sürdürdüğü kadar, yeni bir durum olarak, iş dünyası için de artık bir temel zorunluluk olmuştur;  öyle ya, dünyanın 10 yıl önceki dünya olduğunu kim söyleyebilir ki?

Leave a Reply