preloader

iletisim@tezhocasi.com

Tez Yazdırma Merkezi

Yüksek Lisans

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Desteği

Doktora

Doktora tezlerinde profesyonel destek

SPSS Analiz

SPSS üzerinde yapılacak her türlü analiz desteği

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak İçin Neler Gereklidir?

Yurt dışında yüksek lisans yapmak bazı öğrenciler için daha uygun ve ideal çözüm olabilmektedir. O halde bu konuda da önemli bilgileri sizlere sunmamız uygun olacak. Çünkü sağlıklı kararlar ancak doğru bilgi ve düşünceler ışığında alınabilecektir.

Gerekli belgeler

Öncelikle belirtmek gerekir ki, yurt dışında yüksek lisans öğrenim başvurusu için istenen belgeler bütün ülkeler için aşağı yukarı aynıdır:

  1. Başvuru formunuz,
  2. TOEFL sonucunuz,
  3. Not dökümünüz,
  4. Diplomanız,
  5. En az iki akademisyenden alınmış referans (Bu referansların profesörlerden olması tercih sebebi olmaktadır.)
  6. Yüksek lisans başvurularında istenen belgelerden biri olan SOP ( Statement of Purpose) yani (amaç mektubu)
  7. İşbu dokümanların yeminli çevirmen bürolarınca yapılmış çevirileri

Girilmesi gereken sınavlar             

Bunlardan başka bazı sınavlardan geçmiş olmak gerekmektedir.  Doğal olarak, bu sınavlar da, yüksek lisans yapacağınız alana göre değişecektir. Örneğin, işletme  alanında yüksek lisans öğrenimi yapacaksanız, GMAT adı verilen bir branş sınavına;  mühendislik ve birkaç başka bölümde için de GRE denilen başka branş sınavına giröiş olmalısınız.Bu sınavlardan elde edilen puanlar o okullara kabulünüzü etkileyecektir.

Yurtdışındaki okullar için başvurunuzun kabul edilme ihtimalini önceden hesaplayabilirsiniz. Çünkü okullar hangi oranlarda GMAT ve TOEFL sonuçlar ve hangi oranda ortalama aradıklarını açıklamış olurlar. Dolaysıyla adaylar koşullar kendi koşullarından yüksekse okula başvurmak için hiç zaman ve para kaybetmemiş olurlar.

Başka önemli konular

İşleyiş bu şekilde kısaca açıklanabilir. Ancak öğrenci arkadaşlarımızın bu konuda tam ve isabetli çözümler oluşturabilmesi ve sağlıklı kararla alabilmesi adına konunun başka birtakım noktalarını da araştırmaları gerekir ki onu da bir başka yazımızda ele almak uygun olur. Bizim ülkemizden gidecek öğrenciler için en ideal ülke ve üniversiteler hangileridir, ilgili burslar ve koşulları nelerdir gibi konular gerçekten de önceden araştırılıp öğrenilmesi yaşamsal öneme sahip olmaktadır.

Leave a Reply